Królik duszony w aronii i cynamonie


Dzisiejszy przepis pojawia się na blogu z kilku powodów. Po pierwsze - kiedy kilka dni temu odwiedziłam (odkryłam!) sklep ze zdrową żywnością - parę kroków z miejsca, w którym mieszkam - kupiłam pudełko z apetycznymi laskami cynamonu. Po drugie - zwalniam miejsce w zamrażarce. Niebawem mamy dostać sporą dostawę mięsa od rodziców Gosi i "porządki w zamrażarce" są z tego względu wspólną misją domowników :)
Po trzecie - od dłuższego czasu w mojej lodówce leżakowała aronia. Przywiozłam ją od babci i najwyraźniej musiała doczekać się "swojego momentu", bo do tej pory zwyczajnie nie miałam na nią pomysłu. Po czwarte - poszukiwałam sposobu, jak to wszystko ze sobą połączyć :)

Owoce aronii na krzaku...
i owoce aronii poza krzakiem...

Zgrabne, cynamonowe laski :)
Pamiętacie jak przygotowywałam królika od taty? Dopieściłam drugą część mięsa, która mi wtedy została - w zupełnie innym klimacie - i tak powstało danie niemal kuchni fusion...

Królik duszony w aronii i cynamonie

Składniki:
mięso królika w porcjach
4-5 lasek cynamonu
5 goździków
szczypta kardamonu
3 łyżki oliwy
łyżka octu winnego z czerwonego wina
świeżo mielony pieprz
2 szklanki owoców aronii
1/2 szklanki soku wiśniowego
łyżka miodu
szczypta soli
łyżka mąki ziemniaczanej

Mięso zamarynuj w oliwie, occie, zmielonych goździkach,cynamonie, pieprzu i kardamonie przez 1 dzień. Wyjmij kawałki mięsa z marynaty i obsmaż na oliwie z obu stron - na rumiany kolor. Królika przełóż do garnka, zalej pozostałą i dodaj owoce aronii, sok wiśniowy oraz łyżkę miodu. Duś wszystko pod przykryciem, do czasu kiedy mięso będzie miękkie.
Wyjmij z garnka królika i laski cynamonu. Zredukuj sos i zmiksuj za pomocą blendera. Odłóż chochlę sosu do miseczki, przestudź, dodaj mąkę ziemniaczaną i przelej do garna  z sosem, aby go zagęścić.
Danie ma... ciekawy kolor. Jeśli chcesz, żeby było jeszcze barwniej - np. do ziemniaków dodaj dużo świeżych ziół, aż będą zielone, a surówką niech będą mocno czerwone pomidory - HAVE FUN! :)

Życzę wszystkim spokojnej niedzieli - z obiadem w miłym towarzystwie! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz