Kompot z rabarbaru...


Sezon na rabarbar przemija, a mi właśnie dziś przypomniało się jak cieszyłam się nim w tym roku!
Jako dziecko jadłam rabarbar z cukrem (kto tego nie robił...?!) - więcej nie trzeba było do szczęścia! U babci rosło tego mnóstwo pod jabłonią. Chowałam się na tym drzewie jak z Michałem, Adą i Elizą bawiliśmy się w chowanego. Byłam najstarsza, więc długo nikomu nie przychodziło do głowy, że można schować się wyżej niż na poziomie gruntu. Z nudów zaczynałam rzucać jabłkami w dół, żeby się zdemaskować ;)


Przy zakupie - wybieraj najbardziej czerwone łodyżki - taki rabarbar nada najładniejszy kolor kompotu i najpełniejszy smak - będzie w nim więcej naturalnych cukrów.
Kompot najlepiej smakuje dobrze schłodzony. Jest niesamowicie orzeźwiający - idealny na ciepłe dni i do obiadu - ma właściwości, które wspomagają trawienie... :)


Kompot z rabarbaru

Składniki:
ok. 1 kg rabarbaru
ok 1 l wody
cukier / miód - do smaku
sok z cytryny - do smaku

Rabarbar umyj i pokrój w cząstki - nie obieraj! To w skórce jest najwięcej barwników - miąższ ze środka jest zielony. Wrzuć cząstki rabarbaru do wody, doprowadź do wrzenia i gotuj przez około 15 minut. Kiedy kompot wystygnie - przecedź go. Kiedy otrzymasz już klarowny sok dodaj cukier lub miód i jeśli jest taka potrzeba - sok z cytryny. Przelej do szklanej butelki lub słoika. W lodówce możesz przechowywać do 3 dni.Żywieniowy Bilans Rabarbarowy ...

+++

Cenne źródło witamin A, C i E, kwasu foliowego i błonnika, a spośród składników mineralnych - potasu, wapnia, fosforu oraz magnezu.

++-

To naturalny fitoestrogen - może jednak działać dwojako... pobudza lub obniża gospodarkę
hormonalną, więc trzeba rozsądnie go "dawkować".

+--

O ile jedni uznają tę roślinę za potencjalny lek na raka - to osoby, które mają problemy z nerkami nie powinni go jeść ze względu na dużą zawartość szczawianów.

=

Lepiej niż gorzej :)  - czyli... 

"Spieszmy się kochać rabarbar - tak krótko trwa sezon ! ! ! "

Odpoczywajcie dobrze,
Życzę sobie i Wam, żeby schłodzony kompot przydał się w jakiś (nieodległy) słoneczny dzień!
Do zobaczenia! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz